top of page

איחוד האמירויות לציבור הדתי | מהקהילה היהודית ועד אוכל כשר

עודכן: 9 בינו׳ 2021

יהודי דובאי מוכנים לצמיחה בעקבות עסקת הנורמליזציה של ישראל

"זו תחילתו של עידן חדש לא רק עבור יהודים באיחוד האמירויות, אלא גם עבור יהודים ברחבי העולם."


החיים הכשרים והיהודיים בדובאי


בפרבר שקט של דובאי, התכנסו יהודים מקומיים בווילה הקטנה המשמשת כבית הכנסת שלהם בשבת ובמועדים. זה נותר סוד שמור היטב עד לנורמליזציה ההיסטורית של היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות.

הקהילה היהודית החלה כקבוצה בלתי פורמלית שנפגשה לצורך עניין זה במיוחד. בשנת 2013 התפתחה לקבוצת תפילה רשמית, שערכה שירותי דת כמעט בכל שבת ופסטיבל. מאות תושבים ואלפי מבקרים נהנו מהשירותים לאורך השנים.


הקהילה היהודית, הידועה רשמית כקהילה היהודית של האמירויות JCC התכנסה בפברואר האחרון, ניסחה חוקה ומינתה את רוס קריאל לנשיא הראשון שלה ואת הרב יהודה סרנה לרב הראשי הראשון שלה.

הרב לוי דוכמן (חסיד חב"ד הפועל בדובאי בקרב יהודי המדינה והתיירים היהודיים מרחבי העולם) אמר:

"בעוד שמדינות מוסלמיות רבות מסתכלות על איחוד האמירויות ורואות אותה מחבקת את ישראל, זה ישנה את מערכת היחסים של יהודים ומוסלמים בכל רחבי העולם. להיות בין הקהילות היהודיות בעולם הערבי הוא לב האתוס החב"די. בעוד יהודים רבים באזור עזבו ועלו עם הקמת ישראל, רבני חב"ד נשלחו לתמוך באלה שבחרו להישאר ועזרו להבטיח שהקהילות לא רק ישרדו אלא ישגשגו."


דוכמן ידוע בעולם על ידי חבריו לחב"ד כמנהיג כריזמטי. יחד עם סרנה הוא הוציא את הקהילה מהצללים.

הקהילה היהודית בדובאי היא אחת המגוונות בעולם, המשקפת את כמעט 200 הלאומים שקוראים לעיר דובאי "בית". חבריה מגיעים מאירופה, המזרח התיכון, דרום אפריקה וממקומות אחרים. ספרי תפילה הם בכמה שפות, כולל צרפתית, ספרדית, גרמנית ורוסית.

המסר של הכללה וסובלנות הוא זה שמניע את דוכמן. "האנשים האלה צריכים בית, אהבה, קדיש ... אני צריך להיות כאן," אמר.


כשאמר דוכמן למשפחתו שבברוקלין שהוא ימשיך את השליחות שלו באמירויות כשליח חב"ד, או שגריר, הם הביעו התלבטות מסוימת וחששו לשלוח את בנם אל הלא נודע, אך עם הזמן ובאמצעות קשרים אנושיים כה עוצמתיים, סוג היחסים היהודים-אסלאמיים עליהם חלם מתממש, מפרק דעות קדומות וסטריאוטיפים ובונה דיאלוג וחיבור משמעותיים.

לאורך ההיסטוריה לא היו קהילות יהודיות באיחוד האמירויות, אבל כיום חיים בדובאי כ-3,000 יהודים. איש מהם אינו בן המקום מדורי דורות, אלא רובם אמריקאים וישראלים שהגיעו לשם במסגרת עבודתם.

בעיר דובאי פועלים שלושה בתי כנסת - אשכנזי, ספרדי, ורפורמי.

 • בית הכנסת האשכנזי הותיק, שנקרא "הווילה", נפתח לפני 9 שנים בתוך בית פרטי של עו"ד מדרום אפריקה. הוא נשמר בפרופיל נמוך, ואנשים למדו על מיקומו של בית הכנסת רק מפה לאוזן. לפני כחודש הורו השלטונות לסגור את הווילה, וכעת מתנהלים מגעים כדי לפתוח אותו מחדש על הטיילת במרכז אזור התיירות.

 • בית הכנסת הספרדי שוכן בבית הפרטי של הרב החב"דניק לוי דוכמן, שהגיע ממרוקו לדובאי לפני 6 שנים. שמו "הקהילה היהודית" Jewish Community of Dubai, הוא מכונה גם בית חב"ד, למרות שאינו מוכר ע"י "המרכז לענייני חינוך" בכפר חב"ד, המארגן את מפעל השליחות בעולם. בראש השנה הגיעו לבית הכנסת הספרדי כמאתיים מתפללים. תפילות במניין מתקיימות בכל שבת, ולפעמים גם בימות החול. תיירים מישראל מתקבלים בשמחה.

 • בדובאי יש גם בית כנסת רפורמי שנקרא "השיוויוני".


זאת רק ההתחלה... "אחוות משפחת אברהם" באבו דאבי, המיועד להשלמתו בשנת 2022, יאכלס מסגד, כנסייה ובית כנסת, שאמור להיות בית הכנסת היקר ביותר שנבנה אי פעם.

אם דובאי היא כמו תל אביב, אז אבו דאבי היא כמו ירושלים שלהם. על האי סאדיאת באבו דאבי יוקם בית הכנסת המפואר בקמפוס. במתחם ייבנו זה לצד זה מסגד מוסלמי, בית כנסת יהודי, וכנסיה נוצרית. שלושת בתי התפילה נבנים בתוך גינה משותפת, בה יוקם גם מוזיאון קטן ומרכז חינוכי. בתי התפילה יהיו דומים זה לזה בחיצוניותם, אבל יהיו שונים בפנימיותם. הקיר מאחורי ארון הקודש בבית הכנסת יפנה לכיוון ירושלים. גומחת התפילה במסגד תפנה לכיוון מכה, והכנסייה לעבר השמש.

 

גם לאוכל כשר נערכים באמירויות וכעת ניתן לקרוא ל- The K Kitchenחברת קייטרינג כשרה בדובאי. המטבח הכשר של אלי, במלון ארמני במגדל הגבוה בעולם, בורג 'ח'ליפה.

בעלה של אלי, רוס קריאל, הקים לאחרונה את חברת "כושר ערביה" |Kosher Arabia בשותפות עם חברת המזון למטוסים "אמיראטס", הגדולה ביותר בעולם. "כושר ערביה" מייצרת אוכל כשר לחברות תעופה, וגם שולחת מגשי ארוחות לכל רחבי האמירויות. ההכשר בהשגחת איחוד בתי הכנסת האורתודוכסים בדרום אפריקה.


הרב לוי דוכמן קיבל לאחרונה מהשלטונות זיכיון ממשלתי להעניק תעודות כשרות למפעלי מזון מקומיים שיעמדו בתנאים. לאחרונה הוא החל לעסוק גם בשחיטה כשרה של עופות. בסופרמרקטים המקומיים אפשר לקנות מוצרים עם סימני הכשרים ידועים מארה"ב, אנגליה ודרום אפריקה, וגם מוצרים שמופיעים ברשימות הכשרות של הרבנות בצרפת, בלגיה, אוסטרליה, ומדינות אחרות.


לחופש החדש של הקהילה חיכו בסבלנות מזה זמן. בשנה שעברה הוכרז כי לישראל יהיה ביתן בתערוכת אקספו 2020 - כעת התערוכה נדחתה עד 2021. ספורטאים ישראלים הורשו להתחרות בבירת איחוד האמירויות הערביות.

סולי וולף, ממנהיגי הקהילה היהודית המקומית, שהה באמירויות במשך 20 שנה לאחר שהגיע לראשונה דרך קשריו עם שליטי המדינה, להם מכר טקסטיל. הסכם השלום היה ייחודי, לדבריו, כי בניגוד למדינות ערביות אחרות, אין זיכרונות ממלחמה בין ישראל לאיחוד האמירויות.

"זה לא היה תהליך קל," אמר וולף. "אבל עכשיו אני יכול לדמיין שבתוך השנים הקרובות הקהילה תגדל באלפים."


אנחנו כמובן נמשיך לעקוב ולעדכן אתכם בכל המידע הרלוונטי לציבור הדתי כדי שתיהנו מהחופשה בדרך שלכם...


איפה תמצאו אוכל כשר בדובאי?


מאז ההכרזה על הסכם שלום בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות בספטמבר 2020 חלה עלייה ניכרת בעניין של מטיילים שומרי כשרות לבקר באיחוד האמירויות.

כעת צפוי שרשתות מלונות גדולות רבות ומפעילי נסיעות כשרות ברחבי העולם יציעו ארוחות כשרות, קייטרינג כשר, תכניות כשרות מיוחדות ואף תכניות פסח למטייל היהודי.

האפשרויות לארוחות כשרות בדובאי ובאיחוד האמירויות הערביות הולכות וגדלות משבוע לשבוע

(אנחנו כמובן נמשיך לעדכן על כל מקום חדש).


הרבה לפני הסכם השלום ההיסטורי של אברהם, שנחתם באוקטובר 2020, כבר הוקמו דובאי בתי אוכל כשרים, המשרתים מטיילים יהודים דתיים לאזור.

המטבח הכשר של אלי, שנוהל על ידי אלי קריאל, שהושק בשנת 2019, היה המבצע החלוצי להפעלת שירות קייטרינג כשר, בעיקר לשרת מטיילים עסקיים יהודים שומרי מצוות וצוותים דיפלומטיים שביקרו בדובאי ובאיחוד האמירויות הערביות.

המטבח הכשר של אלי קיבל את תעודת ה- OU (האיחוד האורתודוכסי) החדשה שלו בנובמבר 2020, והוא גם בפיקוח רגיל של הרב יהודה סרנה, הרב הראשי של האמירויות. המטבח ממוקם כעת במלון Hilton Habtoor City בדובאי.


מסעדת ארמני / קאף הממוקמת במלון Armani Dubai של בורג 'ח'ליפה, היא מקום האוכל הראשון עם הסמכה כשרה.

מקום ארוחת הערב המוסמך עם 40 מושבים, ממוקם בקומת הקרקע של מלון היוקרה עטור הפרסים, בסמוך לארמני / האשי, ויספק לכם את החוויה הקולינרית מהמטבח הייעודי והמיוחד הזה. ה- Armani / Kaf מוסמך על ידי הרב לוי דוכמן.

מאז השקתה, המסעדה זכתה להצלחה רבה, בהזמנה מלאה בכל יום. ההנהלה שוקלת להעביר את המסעדה למקום אחר, גדול בהרבה עם יותר מושבים במלון ארמני.

הרב לוי דוכמן הקים את בית חב"ד באיחוד האמירויות הערביות וסיפק מוצרים כשרים וכן הפעיל שירות קייטרינג כשר קטן. הרב דוכמן מונה רשמית לשליח חב"ד לאיחוד האמירויות באוקטובר 2020.


נכון להיום ישנם 4 בתי אוכל כשרים רשמיים בדובאי:

· המטבח הכשר של אלי, ממוקם במלון Hilton Habtoor City

· מסעדת כשר ארמני / כף, מאושרת על ידי EAKC

· קייטרינג גורמה כשר treatkosher, הממוקם במרכז העיר דובאי, EAKC

· בית חב"ד


חב"ד מפעילה גם תכניות אירוח לשבת במלון Palace Downtown Hotel, כולל שירותי שבת וקידושים וכו '.

באבו דאבי המלון הראשון שמציע מטבח כשר הוא The Armed Forces Officers Club. מלונות כשרים נוספים יגיעו בקרוב ..


שנת 2020 הייתה הראשונה לארח סוכה ציבורית שנבנתה מול בורג 'ח'ליפה בדובאי ביום חמישי, 1 באוקטובר, לקראת חג הסוכות שמתחיל עם שקיעת החמה ביום שישי.

הסוכה נבנתה כדי לשרת את אורחי המסעדה הכשרה ארמני / קאף ואת האורחים הכשרים של מלון ארמני.

כרגע ישנם כמה מפעילים המציעים נסיעות כשרות וטיולים בדובאי, ותוכניות לפסח כשר בדובאי גם הן בתכנון.

חב"ד המקומי JCC UAE מציע אירוח שבת במלון Palace Downtown Hotel, כולל שירותים וקידוש - אנא הירשמו באמצעות הטופס באתר - חובה להזמין מקום מראש.


לזמנים מפורטים והזמנה - באתר הקהילה היהודית באמירויות | https://www.jewishuae.comשבת בדובאי


חב"ד באיחוד האמירויות מברך ומזמין אתכם להצטרף אליו לשבת, ליהנות מאווירת שבת חב"דית הידועה, בסגנון דובאי המיוחד. הם מציעים אפשרויות שונות לארוחות שבת לכל המבקרים בכדי להתאים לצרכיהם. השאיפה היא לספק את השבת האיכותית ביותר כדי שתוכלו אתם ומשפחתכם ליהנות ממנה.


· ארוחות השבת הינן בפיקוח סוכנות האמירויות להסמכת כשרות (EAKC כל האוכל כשר למהדרין )


שבת עם חב"ד - ארמון במרכז העיר

חב"ד דובאי מברכת את כל המבקרים להצטרף אליהם למלון פאלאס דאונטאון לחוויית שבת נפלאה. ארוחות השבת הן באווירה חמה של בית חב"ד. כדי להירשם מבעוד מועד לארוחת שבת, תוכלו לעשות זאת באתר jewishuae.com/shabbat


קייטרינג כשר | Treat Kosher

מקבלת פנים VIP ועד ארוחות צהריים ארוזות, כשרות פינוקים. החברה מציעה קייטרינג כשר למבקרים בדובאי. להזמנת ארוחות שבת בקרו באתר treatkosher.ae.


מלון ארמני

ניתן להזמין ארוחות שבת ארוזות בקופסה בהזמנה מראש במלון ארמני. הזמנות חייבות להתבצע בהתראה של 24 שעות. למידע נוסף בקרו בעמוד הכשר שלהם. יש לאסוף הזמנות במסעדת ארמני


· שימו לב:

זמני השבת בעמוד זה מבוססים על הנוסחאות הנפוצות להדלקת נרות - ברוב המקומות זה 18 דקות לפני השקיעה.

יש קהילות, בעיקר במהלך הקיץ, שיקבלו את השבת מוקדם יותר מהזמנים המקובלים.

עדיף לפנות לרב המקומי לקבלת ייעוץ.

אם יש לכם הערות או שאלות ביחס לשעות השבת, תוכלו ליצור אתם קשר כאן


מה זה JOFY?

מפעלים "ידידותיים לשומרי מצוות יהודים" או JOFY, הם בתי אירוח המציעים שירותים מיוחדים לאורחים שומרי מצוות יהודים, כגון ארוחות שבת, לינה בקומות התחתונות ומפתחות רגילים לחדרים. זה יכול להיות גם מוסד NON KOSHER הממוקם במרחק הליכה מאזור של הקהילה היהודית או מסעדות כשרות.

שימו לב - JOFY לא אומר בהכרח, שאוכל כשר מוגש במקום!
כל הפרטים על סעודות כשרות ועד משלוחים עד פתח הדלת


שוק הכשרות באיחוד האמירויות רק התחיל ומנסה לפעול לטובת כל התושבים והמבקרים שומרי הכשרות.

להלן רשימה של מסעדות בהן תוכלו לסעוד בזמן הביקור. המסעדות מוחזקות בסטנדרטים המחמירים ביותר של כשרות, והכל תחת פיקוח סוכנות האמירויות להסמכת כשרות EAKC - סוכנות הכשרות הבכירה באיחוד האמירויות הערביות. כל האוכל כשר למהדרין.


הסעדה


מלון ארמני - KAF

הארמני הוא יעד האוכל הראשון שהוסמך בכשרות באיחוד האמירויות הערביות. מקום ארוחת הערב עם 40 מושבים ממוקם בקומת הקרקע של בורג 'כליפה ומלון היוקרה עטור הפרסים ארמאני.

ה- Kafיעביר חוויה קולינרית עצמאית החוגגת את המיטב במטבח הכשר, וכן מחווה לטעמים קלאסיים מרחבי העולם.


 • כתובת: קומת קרקע - בורג 'ח'ליפה - Sheikh Mohammed bin Rashid Blvd - Downtown Dubai

 • הזמנות: עקב הצפת RSVPבקאף, אנו ממליצים להתקשר מראש ולהזמין מקום לארוחת ערב

 • שעות פעילות: 18:30 - 23:30

 • תפריט: קישור לתפריט PDF להורדה

 • כשרות: מוסמך כשר גלאט כמקום בשרי על ידי סוכנות האמירויות להסמכה כשרה EAKC


· בנוסף לשירות האוכל היומי, ארמני / קאף מציעים סעודות ארוזות בקופסא לחדר אורחי מלון ארמני דובאי בימי שישי ושבת, בהזמנות מראש 24 שעות ביממה.


משלוחים


טריטס כושר | Treats Kosher

חברת Treat Kosher היא חברת פרימיום לקייטרינג ותכנון אירועים המגישה את האוכל הכשר האותנטי באיחוד האמירויות הערביות.

החברה מציעה קייטרינג כמו גם משלוחים.


 • טלפון: 66823384 971+

 • נייד: 351022950 971+

 • שעות פעילות: ראשון - חמישי : 9:15-20:30 | שישבת: 9:15-15:00

 • אתר: www.treatkosher.ae

 • דוא"ל: info@treatkosher.ae

 • תפריט: קישור לתפריט PDF להורדה

 • כשרות: מוסמך כשר גלאט כמקום בשרי על ידי סוכנות האמירויות להסמכה כשרה EAKC


· בנוסף לשירותי פינוקים בכשרות, מטפל בכשר מציע הזמנות משלוחים לארוחות שבת


ארמני / קאף

ה- Kaf מציע אוכל לקחת אותו ניתן להזמין ישירות מהמסעדה.


 • כתובת: קומת קרקע - בורג 'חליפה - שד' שייח 'מוחמד בן ראשיד - מרכז העיר דובאי - דובאי

 • שעות פעילות: 18:30 - 23:30

 • תפריט: קישור לתפריט PDF להורדה

 • כשרות: מוסמך כשר גלאט כמקום בשרי על ידי סוכנות האמירויות להסמכה כשרה EAKC


· בנוסף לשירות האוכל היומי, ארמני / קאף מציעים סעודות ארוזות בקופסא לחדר אורחי מלון ארמני דובאי בימי שישי ושבת, בהזמנות מראש 24 שעות ביממה.


המטבח הכשר של אלי | elli's kosher kitchen

לאורך השנים שילבה אלי את המתכונים המשפחתיים הרב-תרבותיים שלה יחד עם טעמים מקומיים ליצירת מנות "כשרותי" ייחודיות וטעימות להפליא, המוכרות לתושבים המקומיים ומיועדות להיות משותפות בנדיבות עם אנשים קרובים ואהובים בכל הגילאים.

מה שהחל כדרך לסייע למטיילים להאריך את זמנם בדובאי לצורך עסקים או לשם תיור וחקירת הנוף העירוני הנפלא שלה יחד עם פלאי העולם ברמה העולמית הנמצאים בה, הביא לדרישה הולכת וגוברת לארוחות כשרות טריות כמו גם למטבח היהודי באופן כללי, גם עבור האוכלוסייה המקומית של האמירויות וגם עבור תיירים ואלה הנמצאים הרחק ממולדתם.

כדי לוודא שארוחותיה עומדות בנהלים המחמירים ביותר של הכנת אוכל כשר, היא מקיימת שני מטבחים נפרדים (אחד בשרי ואחד חלבי) ומקדמת בברכה ביקורות קבועות של רבנים בינלאומיים.

האוכל שאלי מספקת זהה לאוכל שהיא מכינה עבור משפחתה-שלה, תוך שימוש במתכונים שהועברו מדור לדור ובמרכיבים כשרים טריים הנבדקים בקפידה לאיכות ובטיחות.

על ידי אספקה של אוכל כשר למטיילים ותושבים באיחוד האמירויות, תקוותה של אלי היא שתוכלו לחוש את הכנסת האורחים, החום ואיכות השירות האופייניים לחלק זה של העולם ואשר אומצו על ידי משפחתה.

 • אתר: https://he.elliskosherkitchen.com

 • מייל לבירורים: info@elliskosherkitchen.com

 • שעות פעילות: ניתן לבצע הזמנה בכל יום עד השעה 16:00 ע"מ לקבל את המשלוח למחרת.

 • תפריט: קישור לתפריט PDF להורדה

 • כשרות: תעודת ה- OU(האיחוד האורתודוכסי) ובפיקוח רגיל של הרב יהודה סרנה, הרב הראשי של האמירויות.


קניות


סופרמרקטים

מגוון רחב של אוכל כשר ניתן למצוא בסופרמרקטים המקומיים, במיוחד כאלה המוכרים מזון מיובא.


עופות כשרים

עופות כשרים מיוצרים באופן מקומי בפיקוח ה- EAKCוניתן להזמין אותם מעופות פארוג 'אל עין (Farooj Al Ain Poultry)

לאתר http://www.faroojalain.com/contact.html


מידע נוסף על רכישת אוכל כשר ניתן למצוא באתר האינטרנט של EAKC www.eakc.ae.

סוכנות EAKC היא הגורם המאשר הכשר היחיד המבוסס של איחוד האמירויות הערביות, המספק כשרות ברמה גבוהה במקומות המובילים באיחוד האמירויות, ומציע לעסקים פתרון מפתח למתן כשרות.

500 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page